ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2023

Ώρα 09:00  Εκδήλωση στο κλειστό Γυμναστήριο  με τη συμμετοχή του Γυμνασίου, του Γενικού Λυκείου και του ΕΠΑΛ Λεωνιδίου.

Ώρα 11:00  Συγκέντρωση στο Ηρώο των Πεσόντων, όλων των μαθητών/μαθητριών των σχολείων Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης, όπου θα γίνει προσκύνημα και κατάθεση στεφάνων. Ακολουθεί η δοκιμαστική παρέλαση των μαθητών/μαθητριών.

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2023

Ώρα 10:00  Τέλεση επίσημης δοξολογίας στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό. Στη δοξολογία θα παρευρεθούν εκπρόσωποι εκπαιδευτικοί με τους Σημαιοφόρους και Παραστάτες των σχολείων τους.

Μετά το τέλος της δοξολογίας, θα εκφωνηθεί ο πανηγυρικός της ημέρας.

Στη συνέχεια, Φιλαρμονική, Αρχές, Σημαιοφόροι, Παραστάτες και εκπρόσωποι εκπαιδευτικοί , με πομπή θα κατευθυνθούν στο Ηρώο των Πεσόντων, όπου και θα παρευρίσκονται οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί με τους υπόλοιπους μαθητές/μαθήτριες όλων των σχολικών μονάδων.

Στο Ηρώο θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση, θα γίνει προσκλητήριο νεκρών, σύντομη ομιλία του Δημάρχου, κατάθεση στεφάνων με εκφώνηση της σειράς κατάθεσης από την τελετάρχη, στη μνήμη των ένδοξων νεκρών.

Η τελετή θα κλείσει με τήρηση ενός λεπτού σιγής στην μνήμη των αθάνατων νεκρών  και τον Εθνικό  μας Ύμνο.

Μετά το τέλος των προαναφερθέντων, θα γίνει η παρέλαση όλων των μαθητών/μαθητριών.