Πραγματοποιήθηκε σήμερα με τη συμμετοχή του Γυμνασίου μας, η Ημερίδα Διάχυσης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος eTwinning «A magical journey through European culture» στο Άστρος.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τα  Γυμνάσια Άστρους, Αγίου Ανδρέα, Παραλίας Τυρού, τα Γενικά Λύκεια Άστρους και  Λεωνιδίου, το  1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Ιλίου  Αττικής, το Colegio Santo Tomás de Aquino από την πόλη Inca της Μαγιόρκα, το Școala  Gimnazială Nr 30 από την Timișoara της Ρουμανίας και το Collège William Henri Classen από  το Ailly-sur-Noye της Αμιένης της Γαλλίας.

Οι στόχοι του προγράμματος ήταν η διάσωση και η διατήρηση της πολιτιστικής,  ευρωπαϊκής κληρονομιάς όπως οι διάλεκτοι που κινδυνεύουν με εξαφάνιση  (Τσακώνικη, Καταλανική, Ρουμανική Μπανάτ και Γαλλική Picardie), οι λαϊκοί χοροί, τα  υφαντά, η παραδοσιακή ενδυμασία και τα έθιμα, η τοπική γαστρονομία και η  αρχιτεκτονική.